Vikend prijedlog: Istraživanje istarskih gradova-kaštela
Istarski kašteli, sa svojom moćnom arhitekturom i bogatom poviješću, ključni su simboli srednjovjekovnog doba na ovim prostorima i idealno polazište za istraživanje Istre. Zato ćemo vam predstaviti pet kaštela koji su još uvijek očuvani i dati nekoliko korisnih savjeta vezanih uz noćenje i, naravno, domaću kuhinju.
Istarski kašteli svojim oblikom moćnih kamenih građevina na vrhovima istarskih brežuljaka još uvijek svjedoče o dobu vitezova, plemstva i trubadura. Danas djeluju kao živi svjedoci vremena koje je oblikovalo temelje moderne Europe - vremena kada su različiti narodi i politički entiteti bili povezani zajedničkim rimskim naslijeđem, latinskim jezikom i kršćanskom vjerom.
Posebice u Istri, koja se već u srednjem vijeku etablirala kao raskrižje romanskih, germanskih i slavenskih kultura, dvorci odražavaju složenu povijest ove regije kao multikulturalnog područja na rubu Europe, obilježenog događajima poput vladavine rimskih careva, utjecaj moćnih plemićkih obitelji, crkvenih velikodostojnika i prevlast Mletačke Republike.
Obrambena i vojna važnost ovih kaštela nedvojbeno je ključna, no oni su služili i kao simboli moći i bogatstva plemićkih obitelji, što se često odražavalo na njihovim pečatima, grbovima i umjetničkim prikazima. Ova veza između obitelji i njihovih monumentalnih rezidencija pokazuje duboku integraciju dvoraca u društvenu i političku strukturu tog vremena.
Kao takvi, istarski kašteli idealno su polazište za istraživanje Istre. Zato ćemo predstaviti pet dvoraca koji su još uvijek sačuvani.
Još prije toga nudimo vam nekoliko polazišta za istraživanje Istre, gdje možete prenoćiti. Ako u Istru idete iz Slovenije, preporučujemo hotel Fontana u Buzetu ili hotel Kaštel u Motovunu. Ako želite biti bliže Kvarnerskom moru, noć možete provesti u hotelu Park u Lovranu ili Villi Annette u Rapcu. U Puli i okolici nudimo apartmane Villa Nina, Hotel Amfiteatar i Ribarska Koliba Resort.
Motovun
Motovun, grad utvrđen velebnim zidinama i mehaničkim satom na središnjem trgu, početkom nove ere postao je poznat kao jedno od najbogatijih naselja mletačke Istre.
Okružen plodnim ravnicama rijeke Mirne, Motovun se ponosno uzdiže na 277 metara nadmorske visine, gdje kao vjeran čuvar bogatih šuma i polja, fascinira svojim izgledom koji se održao od srednjeg vijeka do danas.
Prvi zabilježeni spomen Motovuna datira iz 804. godine, kada su se lokalni zemljoposjednici i gradska elita pobunili protiv novog franačkog režima kojeg je zastupao knez Ivan, nostalgično se prisjećajući vremena pod Bizantskim Carstvom. Kao ključni ratni trofej Mletačke Republike, Motovun je u 13. stoljeću postao jedan od strateški najvažnijih kaštela unutrašnje Istre. Godine 1658. pod mletačkim pokroviteljstvom obnovljene su zidine, palača i kula, čime je sačuvan sjaj ovog srednjovjekovnog bisera, povijesni sjaj koji Motovun nije izgubio do danas.
Motovun, koji danas slovi kao jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija Istre, ucrtan je na karti svijeta svojom šarmantnom slikom i izuzetnom ponudom na području gastronomije i vinarstva, posebice poznatim tartufima iz motovunskih šuma. Osim toga, grad je već godinama dom renomiranog Motovun film festivala, koji je ovaj srednjovjekovni kaštel pretvorio u prestižno središte moderne kulture i umjetnosti, prepoznato i daleko izvan granica Istre.
Grožnjan
Grožnjan, koji zauzima strateški važan položaj iznad plodne doline rijeke Mirne, južno od Vodnjana i kod Buja, uzdiže se 288 metara nadmorske visine kao utvrđeni grad bogate kulturno-povijesne baštine. Njegova dokumentirana povijest seže u 11. i 12. stoljeće, kada je prvi službeno priznati vlasnik bio grof Ulrik II. Weimar-Orlamünde, koji je 1102. godine kao pobožni dar Grožnjan darovao crkvi.
Nakon burnih razdoblja ratovanja i političkih previranja, kada se Grožnjan više puta našao u središtu između Mlečana i njihovih protivnika, grad je 1358. službeno postao dijelom Mletačke republike, a taj je status zadržao sve do pada republike 1797. godine. Tijekom tog vremena kaštel Grožnjan je učvrstio svoju vojničku prirodu, iako su povremeni sukobi s austrijskim (nad)vojvodama i razne epidemije u 17. stoljeću teško pogađale kraj.
Unatoč tome, Grožnjan je uspio održati kontinuiranu naseljenost od srednjeg vijeka do danas, au moderno doba doživio je transformaciju i postao važno kulturno i umjetničko središte.
Od 1960-ih godina, kada su se umjetnici počeli doseljavati u grad i otvarati galerije i ateljee, Grožnjan je postao poznat kao "Grad umjetnika". Danas je dvorac dom Međunarodnog kulturnog centra Hrvatske glazbene mladeži, a u njemu se održavaju i mnoge ljetne radionice, umjetničke škole i festivali koji privlače umjetnike iz cijelog svijeta. Ova transformacija pretvorila je grožnjanski kaštel iz povijesne vojne utvrde u živo središte kulture, mira i gastronomskog užitka.
Pazin
Pazinski kaštel, koji se uzdiže iznad slikovite Pazinske jame i rijeke Pazinčice na visini od 361 metra, zasluženo je prepoznat u regiji kao jedna od najmarkantnijih srednjovjekovnih utvrda u Istri. U srednjem vijeku služio je kao svjetovno vlasništvo porečke crkve, što potvrđuje i službena isprava koju je 983. godine izdao car Oton II. biskupu Adamu u Veroni, čime su prvi put službeno priznata prava i posjedi biskupije, uključujući i Pazinski kaštel.
Pod habsburškom vlašću Pazinski kaštel dodatno je učvrstio svoju poziciju nepokolebljivog simbola moći, rezidencije i administrativnog središta Pazinske knežije. Ta su razdoblja dvorac oblikovala u simbol vlasti, čime su u njegovu arhitekturu utisnuti pečati uglednih obitelji koje su ondje vladale, posebice obitelji Mosconi u 16. stoljeću.
Unatoč kratkotrajnoj okupaciji Mlečana 1508. godine, Pazin ostaje pod habsburškom kontrolom sve do 17. stoljeća, kada Habsburgovci odlučuju prodati većinu svojih prava nad kneževinom. Konačni vlasnik, grof od Modene, Antonio Montecuccoli, upravljao je dvorcem do liberalnih preokreta 1848. godine.
Danas je Pazin važno administrativno središte Istarske županije koje svojom povijesnom ulogom odražava bogatu baštinu regije. Pazinski kaštel, kao simbol goričke, a kasnije i habsburške Istre, predstavlja jednu od najčuvenijih srednjovjekovnih utvrda u kojoj su smješteni Etnografski muzej Istre i Muzej grada Pazina, nastavljajući pričati priče prošlih vremena.
Žminj
U ranom srednjem vijeku Žminj je bio važna obrambena točka, posebice za južni dio Istre koji su naseljavali slavenska plemena. Dokazi slavenske prisutnosti sačuvani su kroz arheološke nalaze, uključujući fortifikacijske elemente poput zida za koji se kaže da je izgrađen još u srednjem vijeku.
Žminj se prvi put pisano spominje 1177. godine u ispravi pape Aleksandra III., kao dio posjeda pod vjerskom jurisdikcijom Porečke crkve, dok je svjetovna vlast bila podređena Pazinu. Time je počelo dugo razdoblje u kojem se Žminj razvijao pod kontrolom svojih gospodara iz Pazina.
Svoju prepoznatljivu strukturu kakvu danas poznajemo Žminjski kaštel dobio je za vrijeme habsburške vladavine u 15. stoljeću, kada je naselje bilo opasano zidinama i četiri kružne kule od kojih je danas sačuvana samo sjeveroistočna.
U novijoj povijesti Žminj je doživio teške posljedice Drugog svjetskog rata, kada su ga bombardirale njemačke snage, zbog čega se broj stanovnika značajno smanjio. Od 1970. godine sjedište je Čakavskog sabora, organizacije koja radi na očuvanju i promicanju čakavskog narječja, jednog od ključnih elemenata kulturne i jezične baštine Istre.
Svetvinčenat
Dvorac Morosini-Grimani u Svetvinčentu danas je živopisan prikaz srednjovjekovne Istre, monumentalnog i mukotrpno obnovljenog izgleda koji uključuje osebujne kule i prostrano unutarnje dvorište. Ovaj je dvorac jedan od najizrazitijih primjera srednjovjekovne graditeljske baštine u regiji, iako je većinu svoje povijesti provela kao jednostavno naselje bez utvrda.
Svetvinčenat je u svojim prvim danima bila pod crkvenim utjecajem, o čemu svjedoči povelja iz 1177. godine, kojom se zemljište dodjeljuje pod jurisdikciju Porečke biskupije. U 13. stoljeću pulska plemićka obitelj Castropola preuzela je naselje, čime su vjerojatno udareni temelji tvrđave koja danas dominira mjestom. Sljedećih godina je stradala u sukobima koji su doveli do njezina prelaska pod vlast Venecije, a kasnije i pod Habsburšku Monarhiju.
Početak novog doba za Svetvinčenat označava izgradnja dvorca Morosini 1485. godine, čime se mjesto ucrtalo na zemljovid kao važno središte. Pod vlašću obitelji Morosini, a kasnije Grimani, kaštel je služio kao administrativno središte, a kroz vrijeme se održao bolje od većine srednjovjekovnih utvrda u Istri, unatoč mnogim ratovima i sukobima.
Danas je dvorac Morosini-Grimani popularno kulturno i turističko odredište u kojem se održavaju razna događanja, uključujući svjetski poznati Festival plesa i neverbalnog kazališta te Srednjovjekovni festival. Obnovljen sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, dvorac Svetvinčenat danas predstavlja jednu od najatraktivnijih kulturno-turističkih destinacija u Istri, nudeći posjetiteljima uvid u bogatu povijest i baštinu regije.
Istarske delicije
Naravno, vrijeme u Istri valja iskoristiti i za kušanje delicija. Zateknete li se u blizini grada Buzeta, morate probati pravi istarski kulinarski doživljaj - domaći gin, liker od kruške, medicu, liker od mente, liker od šumskog voća, rakiju i druge.
15 kilometara od pitoresknog srednjovjekovnog gradića Grožnjana nalazi se seoski turizam Radešić , gdje će vas poslužiti tradicionalnom istarskom kuhinjom, gdje možete kušati domaće rezance, pršut, pancetu i ostala domaća jela.
Iz Istre ne možete otići bez kušanja vrhunskih vina. Vinarija Cattunar nalazi se u Novoj vasi kod Brtonigle u hrvatskoj Istri. Vinograd obitelji Cattunar najveći je privatni vinograd u Istri i prostire se na 56 ha. Ovdje uspijevaju sorte malvazije, terana, muškata, merlota, chardonnaya, cabernet sauvignona i drugih. Pozivamo vas na degustaciju vrhunskih vina i vođeni obilazak vinskog podruma.
Sada imate dovoljno povijesnih polazišta da u vama probude želju za istraživanjem. Ne zaboravite uživati u domaćoj hrani i toploj dobrodošlici lokalnog stanovništva.